Wersja dostępna cyfrowo Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony
Logo Gminy pawlowiczki Gmina
Pawłowiczki

OSP Maciowakrze

Historia OSP Maciowakrze

   125 lat temu Juliusz Joszko oraz Klein Albert, Hoffman Adolf, Hoffman August, Paleta Karol, Lischka Józef, Kurka Józef, Konietzny Piotr, Pyrcek August, Heide Franz, Heide Józef, Nowak Teodor, Kessler Leopold, Tischer Karol, Morawitz Józef, Pendziałek Julius, Pendziałek Franz, Sedlaczek Alfred zakładają ochotniczą straż pożarną w Maciowakrzu.

   Pierwszy sprzęt jakim dysponowali to dwa baniaki na wodę, cztery kubły skórzane, dwa bosaki, dwie drabiny i jako remizę starą szopę. W 1890 roku strażacy dostali nową sikawkę konną, która w dobrym stanie przetrwała do dnia dzisiejszego. Dużo powodów do radości dała wybudowana w latach dwudziestych nowa murowana remiza.

   Po śmierci pierwszego komendanta w 1925 roku funkcję tę objął Antoni Mende. Za jego kadencji jednostka wzbogaciła się o nową motopompę Magirus. W okresie wojennym działalność straży była osłabiona, mimo to właśnie wtedy w straży powstała sekcja żeńska. W jej skład wchodziło 15 kobiet.

   W 1959 roku Ochotnicza Straż Pożarna wzbogaca się o samochód pożarniczy Dodża. W 1963 roku wielkim wydarzeniem dla OSP jest jubileusz 75-lecia, na tę okoliczność zorganizowano rejonowe zawody i pokazy strażackie. Również w ten czas powstała sekcja młodzieżowa. W grudniu 1972 roku zostaje oddana do użytku nowa remiza, w tamtym czasie strażacy otrzymują samochód Lublin.

   7 marca 1983 roku w godzinach popołudniowych syrena wzywa strażaków, pali się nasz kościół. Początkowo sami strażacy wraz z mieszkańcami walczą z pożarem. Później dołączają inne jednostki z OSP oraz Straży Zawodowej. W tym także roku starego Lublina zastępuje Star-21, a trzy lata później Star-25.

   Rok 1987 jest ogromnym przełomem w działalności OSP. Nasza jednostka zajmuje pierwsze miejsce w przeglądach operacyjnych na szczeblu wojewódzkim i tym samym zdobywa pierwszą nagrodę nowego Stara-244. Ale zanim do tego doszło było trzeba włożyć wiele pracy w remont i cały wizerunek naszej OSP. W następnym roku jest jubileusz 100-lecia istnienia. Strażacy organizują uroczystość z tej okazji, chociaż nie było łatwo dwadzieścia pięć lat temu coś takiego zrobić.

   Rok 1998 – 110-lecie, nadanie sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Maciowakrza, Dobrosławic, Kozy i Szczyt. Jednostka zostaje odznaczona Złotym Znakiem Związku. Nasi strażacy honorowi fundują figurę św. Floriana.

   120-lecie w 2008 roku jest dla nas nie tylko okazją do świętowania ale także wyzwaniem któremu musimy sprostać. Dostajemy drugi samochód Magirus-Deutz, co otwiera przed nami szansę wejścia do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Strażacy przechodzą w tym czasie liczne kursy od podstawowego poprzez operatora sprzętu, dowódców sekcji, ratowników medycznych po naczelników. 28 listopada 2008 roku Komendant Główny włącza naszą jednostkę do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nakłada to na nas nowe obowiązki, którym mamy nadzieję, że potrafimy sprostać.

Przewiń do góryPrzewiń do góry