Wersja dostępna cyfrowo Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony
Logo Gminy pawlowiczki Gmina
Pawłowiczki

OSP Ucieszków

Ucieszków.jpeg

Pierwsze wzmianki o działalności OSP Ucieszków pochodzą z początku XIX wieku. Wówczas każda rodzina musiała mieć w posiadaniu wiadro i podręczny sprzęt przeciwpożarowy. W 1905 roku został zatwierdzony Związek Cesarskiej Ochotniczej Straży Pożarnej w Ucieszkowie. Remiza strażacka mieściła się wtedy w piwnicy kaplicy cmentarnej. W 1970 roku rozpoczęto budowę nowej remizy, którą oddano do użycia w 1971 roku i stanął w niej nowy wóz bojowy STAR 20.

W 1975 roku jednostka obchodziła jubileusz 70 – lecia istnienia i otrzymała z rąk naczelnika powiatu sztandar. Później w 1984 roku za zwycięstwo  w zawodach strażackich jednostka otrzymała  nowy wóz bojowy STAR GBM. W 1992 roku jednostka brała udział w gaszeniu pożaru lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej oraz zmagała się z wielką powodzią w powiecie Kędzierzyńsko – Kozielskim w 1997 roku.

W maju 2005 roku jednostka OSP Ucieszków bardzo uroczyście obchodziła 100 – lecie istnienia. W 2010 roku wymieniono stary wóz bojowy STAR GBM na młodszy model marki JELCZ GCBA 5/24.

Przewiń do góryPrzewiń do góry