Wersja dostępna cyfrowo Przejdź do
mapy strony
Przejdź do menu Przejdź do treści strony
Logo Gminy pawlowiczki Gmina
Pawłowiczki

Herb

herb-pczki.gif

 

Ustanowiony wizerunek herbu Gminy nawiązuje do dawnych tradycji kulturowych i kultowych, które są symbolem istnienia i trwania na Ziemi Śląskiej.

W herbie przedstawiona jest postać św. Bryksjusza – biskupa Francji – ucznia wielkiego biskupa Tours – św. Marcina.
Św. Bryksjusz żyjący w V w. po Chrystusie, był wygnańcem, uchodźcą ze stron rodzinnych, krzywdzonym przez ludzi i zły los.

Herb gminy został ukształtowany poprzez umieszczenie w ozdobnym obramieniu – kartuszu – w barwie złota zdobionym złotymi kłosami na szczycie. Przedstawia teren o trzech pagórkach, na szczycie środkowego zarysowuje się kształt malutkiej kapliczki. Od niej spływa w dół struga srebrno – błękitnej, źródlanej wody. Spływa ona ku postaci, która jest godłem w herbie Gminy, ku postaci św. Bryksjusza. Postać jest zwrócona lekko ku prawej stronie pola, pozostając w jego lewej połowie.
Św. Bryksjusz ze złotą, dużą aureolą wokół głowy, jest w srebrnej szacie i czerwonym płaszczu podbitym przy rękawach złotem. Na głowie biskupa jest infuła w barwie ciemnej czerwieni, zdobiona złotem. W lewej ręce trzyma pastorał, który zachodzi lekko na aureolę. Prawą ręką błogosławi.
Ozdobny kartusz ze złotymi kłosami – górą – jest obustronnie podtrzymywany przez trzymacze, którymi są sylwetki koni w postawie kroczącej, przednimi nogami ujmujące za ozdobną ramę obramienia tarczy. Konie głowami zwrócone są ku tarczy. Dołem jest zwieszona pętlą – zawieszoną na przednich nogach koni – ciemnoczerwona wstęga ze złotym napisem “GMINA PAWŁOWICZKI”.

Przewiń do góryPrzewiń do góry